Homeopatické pojmy a princípy

KĽÚČOVÉ PRINCÍPY A TEÓRIE

Homeopati predpokladajú a veria, že dobré zdravie vychádza z rovnováhy tela a duše, udržiavanej životnou silou, ktorá reguluje vlastné samoliečebné schopnosti organizmu.

PODOBNÉ NECH JE LIEČENÉ PODOBNÝM

Na základe tohto konceptu, tiež známeho ako pravidlo podobnosti, látky, ktoré sú schopné vyvolať určité príznaky v zdravom organizme, môžu pôsobiť liečebne na podobné príznaky u chorého človeka. Napríklad Belladona by mohla byť použitá na liečbu šarlachovej angíny- (u chorého stúpne teplota aj na 39 stupňov, má zimnicu, je unavený a sťažuje sa na bolesti v krku, často sa pridruží zvracanie a bolesti brucha, pôvodcom šarlachovej angíny je vždy baktéria Streptococcus pyogenes skupiny A, ktorá produkuje toxín zodpovedný za príznaky ochorenia. Pri šarlachovej angíne sa objaví typický výsyp, ktorý je spojený so streptokokovou angínou so zápalom mandlí prejavujúcim sa spomínanou bolesťou v krku. Časté sú tiež zdurené uzliny, bolesti hlavy a môžete si všimnúť v prvých dňoch belavý, neskôr malinovo červený jazyk.), pretože príznaky, ktoré vzniknú pri otrave Belladonou sú veľmi podobné príznakom šarlachovej angíny.

PRAVIDLÁ LIEČBY

  1. Ak sa pacient začína uzdravovať, príznaky sa zlepšujú smerom z vnútorných orgánov (životne dôležitých) k vonkajším, menej dôležitým tkanivám a orgánom.
  2. Liečba v organizme prebieha zhora nadol. Prvé ustúpia príznaky z oblasti hlavy, potom pokračuje liečenie ostatných príznakov na končatinách.
  3. Počas liečby sa často znovu objavia staré príznaky, obyčajne v opačnom poradí, ako sa zjavovali. Imunológovia tvrdia, že organizmus má schopnosť pamätať si každý zásah do systému, na ktorý pacient zareagoval. Uvedená schopnosť sa potvrdila práve týmto procesom. Napríklad stará zlomenina začne opäť bolieť pacienta na niekoľko hodín alebo dní a dokončí sa tak proces hojenia a pri nasledujúcej zmene počasia už necíti bolesti v mieste starého poranenia, ako to pociťoval pred homeopatickou liečbou.

ÚČINNÁ ALTERNATÍVA

Popri klinických pokusoch bolo vykonaných veľa štúdií, ktoré neboli dvojitými slepými kontrolovanými pokusmi. Formou dotazníkov zisťovali u pacientov účinok ich homeopatickej liečby. Do dotazníkovej štúdie v Glagow Homeopatic Hospital v Škótsku boli zaradení pacienti s neúspešnou konvenčnou liečbou celej škály ochorení, ako je depresia, roztrúsená skleróza, rakovina. Potvrdil sa signifikantný pokles užívania konvenčných liekov. Hoci tieto štúdie nie sú priamo klinicky kontrolované, majú význam nielen pre zdravie pacientov, ale aj pre oblasť financovania zdravotníckej starostlivosti. Následne je možné odvodiť, že pomocou homeopatických prípravkov sa liečba stáva lacnejšou, zníži sa počet hospitalizovaných v nemocnici a zredukujú sa náklady na liečbu nežiaducich účinkov konvenčne používaných liekov. V nemocnici v Glasgowe sa využíva integrovaná starostlivosť, pri ktorej sa používa kombinácia homeopatickej a konvenčnej zdravotníckej starostlivosti a až 90% pacientov udáva, že sa má oveľa lepšie ako pri používaní výlučne štandardnej liečby. Klinické skúšky jednoznačne potvrdzujú výhodnosť homeopatík nielen pre ich účinnosť, ale aj pre nízke náklady.

Vo viacerých západných krajinách badať vo verejnosti jasný trend odklonu od niektorých pohľadov konvenčnej medicíny, založenej na farmaceuticky vyrábaných liekoch. Čoraz viac ľudí je naklonených myšlienke holistickejšieho prístupu, teda k liečbe celého človeka. Aj medzi lekármi stúpa záujem o niektoré komplementárne liečebné prístupy vrátane začlenenia homeopatie do terapeutických postupov. Je to spôsobené množstvom nežiadúcich účinkov niektorých medicínskych postupov, neschopnosťou konvenčnej medicíny liečiť určité chorobné stavy, napr.: rakovinu, astmu… Je potrebné dosiahnuť vysoký štandard vzdelanosti homeopatov, úrovne praxe, ako aj výskumu v homeopatii. V súčasnej dobe homeopatia ponúka verejnosti vysokokvalifikovaných a rozhľadených odborníkov, ktorí pracujú podľa etického kódexu v záujme ochrany pacienta.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *